3 rzeczy, które warto wiedzieć o wywozie gruzu we Wrocławiu


Przeprowadzka z Oleśnicy do stolicy Dolnego Śląska oznacza wiele zmian, a jedną z nich jest sposób gospodarowania i segregacji śmieci. Jak działają wrocławskie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i jak wygląda kwestia wywozu gruzu betonowego oraz innych pozostałości po remoncie lub budowie? Czytaj dalej i poznaj kluczowe informacje! 

  • Nawet po niewielkich pracach budowlanych w domu czy mieszkaniu potrzebny jest wywóz gruzu.
  • Wrocław ma 2 PSZOK-i dla mieszkańców, jednak jednorazowo można oddawać jedynie niewielkie ilości odpadów budowlanych.
  • Śmieci oddawane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych muszą być posortowane zgodnie z obowiązującym podziałem na frakcje.
  • Specjalistyczne firmy oferują kontenery ułatwiające segregację, zajmują się również wywozem i prawidłowym przetwarzaniem odpadów.

Wywóz śmieci budowlanych przez osoby prywatne często jest źródłem problemów. Z jednej strony wydaje się, że odpadów nie będzie zbyt wiele i można uporać się ze wszystkim samodzielnie. Jednak łatwo o niedoszacowanie finalnej objętości i ciężaru zbędnych materiałów przed zakończeniem prac, duże znaczenie ma także prawidłowa segregacja na frakcje. Najbezpieczniejszym wyborem jest wynajęcie kontenerów i korzystanie z usług fachowców – wywóz gruzu przez wyspecjalizowaną firmę to gwarancja, że wszystko zostanie załatwione prawidłowo. Kary za niewłaściwe składowanie i pozbywanie się odpadów trzeba liczyć w tysiącach złotych.

Samodzielny wywóz odpadów budowlanych na PSZOK we Wrocławiu? Tylko niewielkie ilości

We Wrocławiu działają dwa PSZOK-i – na ul. Michalczyka 9 i ul. Janowskiej 51. Na miejscu należy samodzielnie wysypać odpady do odpowiedniego kontenera, a worek po śmieciach remontowo-budowlanych musi trafić do pojemnika na adekwatne materiały. Nie wolno po prostu wyrzucić wszystkiego razem! Jeśli chodzi o wywóz gruzu Wrocław stawia na maksymalizację odzysku, stąd dość ścisły podział na frakcje. Główne kontenery na odpady budowlane przeznaczony jest na:

  • kawałki betonu;
  • gruz betonowy;
  • odpady zmieszane z betonu;
  • gruz ceglany;
  • ceramikę.

Niezwykle szczegółowe wytyczne wrocławskich PSZOK-ów dotyczą styropianu – osobno należy przechowywać i dostarczać czyste oraz zabrudzone kawałki tworzywa. Styropian bez klejów czy tynku można przekazywać nawet bezpośrednio producentom do recyklingu, o ile będzie on izolowany od wszelkich czynników zewnętrznych. Z kolei materiał zanieczyszczony wciąż da się wykorzystać, ale na zupełnie inne sposoby.

Dlaczego zamówienie kontenera na czysty gruz lub zmieszane odpady budowlane to najlepsze wyjście?

Zapamiętanie i realizowanie tak drobiazgowych instrukcji z pewnością nie należy do prostych. Od czego są jednak dedykowane usługi? Warto zawczasu skontaktować się z firmą, która oferuje prywatny odbiór odpadów z posesji i skonsultować się w kwestii liczby, pojemności i rodzaju pojemników potrzebnych do wywiezienia wszystkich śmieci. Przykładowa oferta obejmuje:

  • wynajem kontenera na gruz;
  • kontener na zmieszane odpady budowlane;
  • kontener na odpady gabarytowe;
  • kontener na zmieszane odpady opakowaniowe;
  • kontener na papę.

Złe posortowanie różnego rodzaju odpadów utrudni ich późniejsze wykorzystanie. Wspominany wyżej zabrudzony styropian nadaje się do recyklingu po odpowiednim przetworzeniu chemicznym. W ściśle kontrolowanych warunkach, z wykorzystaniem zaawansowanej aparatury, może stać się także źródłem energii. To znacznie lepsze rozwiązanie niż wywóz odpadów pomieszanych na składowisko, gdzie nie będzie z nich już żadnej korzyści, a jedynie poważny problem dla środowiska naturalnego.


Oceń: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o wywozie gruzu we Wrocławiu

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:7