Archiwum Wojskowe w Oleśnicy to instytucja, która odgrywa kluczową rolę w przechowywaniu oraz zarządzaniu dokumentami związanymi z historią wojska w Polsce.
Ta wyjątkowa placówka, ulokowana w Oleśnicy, ma na celu nie tylko ochronę materiałów archiwalnych, ale także ich udostępnienie badaczom oraz zainteresowanym obywatelom. Dzięki temu, Archiwum Wojskowe staje się ważnym miejscem dla wszystkich, którzy pragną zgłębiać dzieje militarne oraz związane z nimi wydarzenia.
Historia
W 1949 roku nastąpiło powołanie pierwszego kierownika Archiwum Wojskowego, które zostało zainaugurowane przy Dowództwie Okręgu Wojskowego Nr IV z siedzibą w Wrocławiu.
Już 1 stycznia 1954 roku struktura uległa zmianie, gdy DOW IV został przekształcony w Dowództwo Śląskiego Okręgu Wojskowego, co jednocześnie wpłynęło na nazwę archiwum, które przyjęło miano Archiwum Śląskiego Okręgu Wojskowego.
W marcu 2000 roku, na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, archiwum zostało zreorganizowane, a jego podległość przejęło Dowództwo Wojsk Lądowych w Warszawie, stając się Filią Nr 2 Archiwum Wojsk Lądowych.
16 września 2005 roku minister wydał postanowienie wskazujące nową lokalizację Filii Nr 2, która przeniosła się do Oleśnicy. Dyslokacja z Wrocławia do Oleśnicy została ukończona 1 czerwca 2007 roku. Nastąpiły dalsze zmiany ze strony Ministra Obrony Narodowej w dniu 14 maja 2010 roku.
W wyniku tych decyzji, od 1 sierpnia 2010 roku, Filię Nr 2 Archiwum Wojsk Lądowych przekształcono w Archiwum Wojskowe w Oleśnicy.
Obecnie działalność Archiwum oparta jest na Zarządzeniu Nr 19 Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 czerwca 2016 roku, które dotyczy organizacji archiwów wyodrębnionych, podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz dotyczących zakresu ich działań. Nadzór archiwalny sprawowany przez Archiwum obejmuje jednostki organizacyjne, co zostało określone w wykazie ustalonym przez Dyrektora WBH.
Zadania
W gronie głównych obowiązków instytucji znajduje się wiele kluczowych zadań, które mają na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania archiwum. Do nich zalicza się między innymi:
- kształtowanie zbiorów archiwalnych zgodnie z wytycznymi Dyrektora Wojskowego Biura Historycznego, obejmując jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane, w szczególności poprzez opiniowanie jednolitych rzeczowych wykazów akt,
- gromadzenie, ewidencjonowanie oraz przechowywanie dokumentacji archiwalnej, która została wytworzona przez jednostki i komórki organizacyjne, będące pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej,
- przeprowadzanie ekspertyz archiwalnych oraz wydawanie zezwoleń na zniszczenie w kontekście brakowania dokumentacji, która nie ma statusu archiwalnego,
- opracowanie oraz zabezpieczanie materiałów archiwalnych, które stanowią zasób Archiwum,
- udostępnianie materiałów archiwalnych zaliczających się do zasobu Archiwum, zgodnie z obowiązującymi przepisami o narodowym zasobie archiwalnym oraz archiwach,
- popularyzacja wiedzy na temat materiałów archiwalnych, a także prowadzenie działalności informacyjnej,
- wydawanie odpisów, wypisów, wyciągów i reprodukcji przechowywanych w archiwum materiałów oraz wystawianie na ich podstawie zaświadczeń, a także ich uwierzytelnianie.
Przypisy
- :: Archiwum Wojskowe w Oleśnicy :: ZADANIA ARCHIWUM :: [online], awo.wp.mil.pl [dostęp 25.02.2018 r.] (pol.).
- :: Archiwum Wojskowe w Oleśnicy :: HISTORIA ARCHIWUM :: [online], awo.wp.mil.pl [dostęp 25.02.2018 r.] (pol.).
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Stadion Miejski im. Mirosława Mularczyka w Oleśnicy | Budynek dawnego Domu Wdów w Oleśnicy | Budynek Poczty Polskiej w Oleśnicy | Ratusz w Oleśnicy | Pogoń Oleśnica | I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy | Biblioteka łańcuchowa w OleśnicyOceń: Archiwum Wojskowe w Oleśnicy