15 Cze

Pomnik przyrody, świadek historii – ciąg dalszy

Niespełna trzy tygodnie temu Damian Siedlecki zapowiedział wystąpienie Stowarzyszenia Dla Oleśnicy z wnioskiem o uznanie stutrzydziestoletniego dębu szypułkowego, rosnącego w podwórzu zabytkowego budynku przy ulicy Lwowskiej 25-29, za pomnik przyrody. Podjęta inicjatywa była odpowiedzią na prośbę mieszkańców, wyrażających troskę o przyszłość wiekowego drzewa i obawy, by nie podzieliło losu bliźniaczych drzew, rosnących do niedawna w bezpośrednim sąsiedztwie, a wyciętych, by zrobić miejsce dla nowo budowanego biurowca. 

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Dla Oleśnicy podjęli temat i postanowili odszukać wszystkie rosnące w Oleśnicy drzewa, które, w myśl ustawy o ochronie przyrody, należy objąć szczególną ochroną. Z pomocą profesora Dariusza Tarnawskiego, prezesa Towarzystwa Przyrodniczego Ziemi Oleśnickiej, wytypowali, zmierzyli i opisali trzydzieści jeden drzew spełniających wszystkie warunki, by uznać je za pomniki przyrody. Decyzje w tej kwestii podejmuje rada gminy w drodze uchwały. Stosowne wnioski, uzasadniające potrzebę objęcia drzew ochroną i uznania je za pomniki przyrody, z propozycjami nadania im imion postaci związanych z historią Oleśnicy, 13 czerwca 2012 roku Stowarzyszenie Dla Oleśnicy przekazało Przewodniczącemu Rady Miasta wraz z listem intencyjnym i prośbą o przygotowanie projektu uchwały na ich podstawie.

 

 

Na decyzję Rady Miasta trzeba będzie poczekać przynajmniej do września. Waga problemu i szczytny cel sprawy pozwalają wierzyć, że odpowiednia uchwała zostanie podjęta jak najszybciej, może na wrześniowej sesji, tym bardziej, że szczegółowe badania i opisy wytypowanych drzew zostały już wykonane.

 

 

Wnioski o ustanowienie pomników przyrody przedłożone Radzie Miasta Oleśnicy:

Dąb Dragonów

Dąb Antoni

Wierzba Maria Zofia Wilhelmina

Podzamcze

Szpaler platanów

Pozostałe

 

2 myśli na temat “Pomnik przyrody, świadek historii – ciąg dalszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *