Kolumna Złotych Godów


Kolumna Złotych Godów to imponująca budowla, która została wzniesiona w Oleśnicy w 1791 roku. Jest to upamiętnienie niezwykle istotnego wydarzenia w życiu pary książęcej, a mianowicie ich złotych godów, co oznacza 50. rocznicę ślubu.

Inicjatorami budowli byli książę Karol Krystian Wirtemberski oraz jego małżonka, księżna Maria Zofia, pochodząca z rodziny hrabiów Solms-Laubach. Ta kolumna nie jest jedynie architektonicznym dziełem sztuki, lecz również świadectwem miłości oraz długotrwałego związku, który przetrwał pół wieku.

Historia

Wzniesienie kolumny datowane jest na rok 1791, a jej celem było upamiętnienie złotych godów pary książęcej, a mianowicie Karola Krystiana Wirtemberskiego oraz Marii Zofii zu Solms-Laubach. Projekt tej budowli stworzył Karl Johann Leyser, natomiast wykonanie samej kamieniarki powierzone zostało wrocławskiemu rzemieślnikowi, Johannowi Martinowi Blach. Fundatorami tej kolumny były stany oleśnickie.

W związku z uroczystością jubileuszową wybito specjalne medale, które były dostępne w dwóch odsłonach. Awers jednego z modeli ukazywał profile pary książęcej, natomiast na rewersie znajdowała się wizualizacja kolumny wraz z inskrypcją: „DEM EDELSTEIN FÜRSTNPAARE ERRICHTET DIES AM TAGE IHRER EHELICHEN JUBELFEIER DIE LIEBE DER STAENDE DEN 8. APRIL 1791”. Tłumacząc, oznacza to “dla najszlachetniejszej pary książęcej zbudowała w dniu jej święta miłość stanów 8 kwietnia 1791”.

Sam obiekt architektoniczny reprezentuje styl klasycystyczny w porządku korynckim i został osadzony na kamiennym czworobocznym cokole. Na szczycie kolumny widać mitrę książęcą. Na każdym z pól wspomnianego cokołu umieszczone zostały medaliony z brązu, które zawierały inskrypcje poświęcone jubileuszowi, wykonane na piaskowcu, w taki sam sposób jak cała kolumna. Medaliony prezentowały: profile obu książąt, herb księstwa wirtembersko-oleśnickiego, herb księżnej oraz monogram pary książęcej.

Nie zachowały się informacje na temat losów napisów i medalionów, wiadomo jedynie, że prawdopodobnie zostały one usunięte po II wojnie światowej w wyniku akcji repolonizacji ziem odzyskanych.

W 2002 roku przeprowadzono gruntowny remont kolumny, a w 2019 roku na jednym z pól zainstalowano replikę medalionu przedstawiającego parę książęcą, wykonaną z brązu i zaprojektowaną przez Agnieszkę Wolską.

Przypisy

  1. a b c MarekM. Nienałtowski MarekM., Kolumna Złotych Godów [online], Olesnica.org [dostęp 06.11.2023 r.]
  2. a b c Pomniki i miejsca pamięci [online], Urząd Miasta Oleśnicy [dostęp 06.11.2023 r.]
  3. Medalion pary książęcej na Kolumnie Złotych godów w Oleśnicy [online], Agnieszka Wolska - rzeźba i detal [dostęp 06.11.2023 r.]
  4. a b Pierwszy medalion został zamontowany na Kolumnie Złotych Godów [online], Olesnicainfo.pl, 17.10.2019 r. [dostęp 06.11.2023 r.]
  5. Uchwała rady miasta Oleśnicy z dnia 30.10.2007 r., „Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego”, 30.10.2007 r. [dostęp 07.02.2023 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":

Kolumna Zwycięstwa w Oleśnicy | Pomnik Ery Kosmicznej w Oleśnicy

Oceń: Kolumna Złotych Godów

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:9