Wilhelm Guttmann


Wilhelm Guttmann, urodzony 25 listopada 1834 roku w Oleśnicy, był wybitnym niemieckim filozofem, który w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju edukacji w Polsce. Zmarł w 1909 roku w Berlinie. W swojej karierze akademickiej pełnił funkcję dyrektora w Królewskim Gimnazjum w Śremie, gdzie zarządzał szkołą w latach 1873–1878.

Po zakończeniu pracy w Śremie, Guttmann objął stanowisko dyrektora Królewskiego Gimnazjum w Bydgoszczy, kontynuując swoją misję edukacyjną od 1878 do 1902 roku. Jego wkład w rozwój nauki i wychowania młodzieży pozostaje niezapomniany i stanowi ważny element historii polskiej edukacji.

Życiorys

Wilhelm Guttmann przyszedł na świat 25 listopada 1834 roku w Oels, obecnej Oleśnicy, w rodzinie nauczycielskiej. W młodości ukończył szkołę powszechną w Oleśnicy, a po tym czasie podjął studia na wydziale filozofii we Wrocławiu, gdzie uzyskał doktorat w 1863 roku.

Po ukończeniu studiów, zaczął pracować jako nauczyciel we Wrocławiu. W 1872 roku został skierowany do Śremu, gdzie wkrótce awansował na stanowisko dyrektora. Jego kadencja to czas antypolskich regulacji, a Guttmann stał się jednym z głównych promotów germanizacji systemu edukacji. W związku z tym, podjął działania mające na celu ograniczenie liczby polskich uczniów, którzy zazwyczaj byli mniej zamożni od swoich niemieckich rówieśników, poprzez podwyższenie czesnego.

W marcu 1878 roku Guttmann został oddelegowany do Bydgoszczy, aby kierować nowo utworzonym gimnazjum. Uroczystość inauguracji miała miejsce 1 sierpnia 1878 roku. W trakcie tej ceremonii, z inicjatywy Guttmanna, powieszono w auli portret cesarza Wilhelma Hohenzollerna oraz wizerunki wielu znakomitych Niemców. Jego podejście do polskich uczniów w Bydgoszczy nie uległo poprawie, a wręcz przeciwnie, było gorsze niż wcześniej.

W roku 1902, z okazji ćwierćwiecza jego dyrekcji, otrzymał nominację na Tajnego Radcę Regencyjnego. Jego byli uczniowie, w geście wdzięczności, założyli fundację na jego cześć, w której wkład wynosił 2,5 tys. marek. Kwota ta zgodnie z wolą Guttmanna miała być przeznaczona na zakup kopii antycznych rzeźb do celów dydaktycznych.

Krótko po wspomnianej uroczystości, sędziwy dyrektor złożył urząd i przeszedł na emeryturę. W 1902 roku przeniósł się do Berlina, gdzie zmarł w 1909 roku. Warto dodać, że był żonaty z Marią, lecz nie zachowały się informacje na temat ewentualnych dzieci.

Przypisy

  1. a b c DanutaD. Płygawko DanutaD., Słownik biograficzny Śremu, AdamA. Podsiadły, EwaE. Bąk (red.), Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. H. Święcickiego, 2008 r. [dostęp 06.07.2019 r.]
  2. a b MariuszM. Kondziela MariuszM., GŚ Gazeta Śremska : wydawnictwo miejskie, ZM, 1995–, OCLC 839173309 [dostęp 06.07.2019 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Wojciech Browarny | Krzysztof Galicki

Oceń: Wilhelm Guttmann

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:10