Krzysztof Galicki


Krzysztof Galicki, urodzony 10 sierpnia 1958 roku w Oleśnicy, był wybitnym polskim fizykiem. Jego kariera naukowa skoncentrowana była na fizyce teoretycznej, dziedzinie, w której zyskał uznanie oraz szacunek wśród ekspertów.

Niestety, świat nauki stracił go 24 września 2007 roku, co było wielką stratą dla polskiej społeczności akademickiej i wszystkich, którzy mieli przyjemność go znać.

Życiorys i dorobek naukowy

Krzysztof Galicki, wybitny uczony, ukończył Szkołę Podstawową nr 3, a w 1977 roku z sukcesem absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy.

Jego praca magisterska dotycząca nieliniowych sigma-modeli, zrealizowana na Wydziale Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, została opublikowana w renomowanym wydawnictwie „Physical Review”.

Po ukończeniu studiów pozostał na uczelni, lecz już po roku otrzymał możliwość wyjazdu na stypendium do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie pracował w Instytucie Fizyki Stanowego Uniwersytetu Georgii, a następnie związał się ze Stanowym Uniwersytetem Nowego Jorku na Long Island, gdzie w ciągu trzech lat uzyskał stopień doktora.

Jego praca doktorska została opublikowana jako zbiór artykułów w prestiżowych czasopismach, takich jak „Nuclear Physics”, „Communications in Mathematical Physics” i „Mathematische Annalen”. Po uzyskaniu tytułu doktora Galicki podjął pracę na uczelni Rice w Houston, a następnie, po trzech latach, został młodszym profesorem na Stanowym Uniwersytecie Nowego Meksyku.

W trakcie swojej kariery nawiązał współpracę z niemieckim Max-Planck-Institute für Mathematik w Bonn oraz Institute for Advanced Studies w Princeton. Istotnym elementem jego działalności naukowej była również intensywna współpraca z uczelniami w Europie, w tym instytucjami w Paryżu, Rzymie, Berlinie i Wiedniu.

Krzysztof Galicki zginął tragicznie 24 września 2007 roku podczas górskiej wyprawy, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w świecie nauki i wielką lukę w gronie swoich bliskich oraz współpracowników.

Pośmiertne upamiętnienie

W dniu 30 października 2015 roku radni Rady Miasta Oleśnicy podjęli decyzję dotyczącą upamiętnienia Krzysztofa Galickiego, przegłosowując projekt uchwały nazywający rondo znajdujące się na skrzyżowaniu ulic 3 Maja, Fryderyka Chopina oraz Mikołaja Reja w Oleśnicy jego imieniem.

W późniejszym czasie, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, w roku 2016, odsłonięto dedykowaną tablicę, która ma na celu utrwalenie pamięci o Krzysztofie Galickim. Dodatkowo został on uhonorowany mianem patrona jednej z pracowni matematycznych w tej szkole.

Przypisy

  1. Odsłonięcie tablicy pamięcy Krzysztofa Galickiego. I LO w Oleśnicy, 25.05.2016 r. [dostęp 20.08.2017 r.]
  2. a b c d e f g h Przypomnienie sylwetki Krzysztofa Galickiego. Urząd Miejski w Oleśnicy, 26.10.2015 r. [dostęp 20.08.2017 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Wilhelm Guttmann | Wojciech Browarny

Oceń: Krzysztof Galicki

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:22