Zmiany kadrowe i rekrutacyjne w Policji na przestrzeni ostatniego roku


Ostatni rok w polskiej Policji umocnił system ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, z intensywnymi pracami nad reformą kadrową i rekrutacyjną. Zmiany mają na celu zwiększenie liczby funkcjonariuszy oraz podniesienie standardów związanych z ich przygotowaniem do służby. Wprowadzono nowe regulacje, które mają uprościć procedury dla byłych policjantów oraz zachęcić nowe osoby do wstąpienia w szeregi formacji.

Na marzec 2024 roku liczba wakatów w polskiej Policji wyniosła 16 262 na 108 909 etatów. Rosnąca liczba zadań i wyzwań wymusiła pilne działania w celu uzupełnienia braków kadrowych. Komendant Główny Policji, nadinsp. Marek Boroń, zainicjował proces zmian, które skierowane były na poprawę jakość pracy policjantów oraz ich warunków zawodowych. Kluczowymi elementami reformy stały się nowe tryby rekrutacji oraz wprowadzenie systemu kontraktowego dla policjantów.

W ramach nowej ustawy, która weszła w życie w listopadzie 2024 roku, wprowadzono szereg ułatwień dla byłych funkcjonariuszy. Oferują one możliwość ponownego zatrudnienia bez przeprowadzania niektórych testów, co ma na celu przyspieszenie ich powrotu do służby. Ponadto, planowane jest utworzenie oddziałów o profilu mundurowym w szkołach, które będą kształcić przyszłych policjantów. Pierwsze rekrutacje do tych oddziałów planowane są na rok szkolny 2025/2026, co ma na celu zwiększenie liczby przyszłych kandydatów oraz ułatwienie im ścieżki kariery w Policji.

W 2024 roku odnotowano rekordową liczbę podań o przyjęcie do służby, co wskazuje na rosnące zainteresowanie pracą w Policji. Komendant Główny przewiduje przyjęcie co najmniej 6 500 nowych funkcjonariuszy w 2025 roku, co jest odpowiedzią na rosnące potrzeby kadrowe. Dodatkowe nabory oraz wprowadzenie nowych form szkoleń mają na celu szybkie szkolenie kandydatów oraz poprawę sprawności operacyjnej Policji. Proces reformy jest długoterminowy, ale już teraz zauważalne są pozytywne efekty nowych regulacji.

Źródło: Policja Oleśnica


Oceń: Zmiany kadrowe i rekrutacyjne w Policji na przestrzeni ostatniego roku

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:11


Zobacz Także