Konrad Góra, urodzony 5 lutego 1978 roku w Oleśnicy, to uznawany polski poeta, którego twórczość zyskała wielu zwolenników. Jego niezwykły talent literacki oraz pasja do słowa pisanego sprawiły, że stał się znaczącą postacią w polskiej literaturze współczesnej.
Przez lata swojej kariery, Góra eksplorował różnorodne tematy i style literackie, co czyni go twórcą wyjątkowym w swoim fachu. Jego prace nie tylko odzwierciedlają osobiste przemyślenia, ale także angażują czytelników w głęboką refleksję nad otaczającym światem.
Twórczość
Konrad Góra jest poetą, którego obecność w polskim życiu literackim zyskuje coraz większe uznanie. Publikuje swoje utwory w renomowanych pismach takich jak „Odra”, „Cegła”, „Tygiel Kultury”, „Opcje” oraz „Wakat”. Jego debiut to zbiór wierszy zatytułowany Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem, który można określić jako spóźniony, lecz niezwykle ważny krok w karierze twórcy, prezentujący fragmenty jego dotychczasowej twórczości.
W swoich wierszach Góra z nieustępliwością krytykuje język, przydając mu ironiczny i wieloznaczny charakter. W tomiku Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem autor porusza tematy polityczne oraz osobiste, co przekłada się na radykalne poglądy, które wyraża w swoich tekstach. Jego poezja stanowi swoisty głos młodego pokolenia, które jest pełne gniewu i frustracji.
Poza publikacjami własnych zbiorków, Góra również dokonał wyboru wierszy Anny Świrszczyńskiej, w którym znalazł się tom Kona ostatni człowiek. Wspólnie z Martą Podgórnik przygotowali almanach, w którym prezentują najlepiej rokujących poetów z 2013 roku, zatytułowany Połów. Poetyckie debiuty 2013. Co więcej, Góra jest współredaktorem wrocławskiego artzina „Papier w dole”, a także aktywnym działaczem wrocławskiego oddziału akcji Jedzenie Zamiast Bomb, co podkreśla jego zaangażowanie w kwestie społeczne.
W swoich wierszach oraz w rozmowach publicznych, Konrad Góra często akcentuje swoje anarchistyczne poglądy, co dodaje jego twórczości jeszcze większej wartości i głębi, czyniąc go jedną z bardziej wyrazistych postaci współczesnej poezji polskiej.
Publikacje
Konrad Góra jest autorem wielu tomików poetyckich, wśród których można wyróżnić:
- Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem, Biblioteka Rity Baum, Wrocław 2008,
- Pokój widzeń, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2011,
- Siła niższa (full hasiok), Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław 2012,
- Nie, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2016,
- Kalendarz majów, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019,
- Dzień został w nocy. Wiersze miłości i z nienawiści, wydawnictwo papierwdole, Katalog Press, Ligota Mała-Wrocław-Dùn Èideann 2021.
Oprócz tego, w dorobku Góra znajdują się także inne istotne pozycje:
- A. Świrszczyńska, Kona ostatni człowiek, Wybór i posłowie Konrad Góra, Biuro Literackie, Wrocław 2013,
- Połów. Poetyckie debiuty 2013. Wybór i redakcja Konrad Góra i Marta Podgórnik, Biuro Literackie, Wrocław 2014,
- Fontanny i muszle. Przewodnik po wrocławskich szaletach. Tomasz Żarnecki, Małgorzata Kulik, Konrad Góra, Libron, Kraków 2016.
Nagrody i nominacje
Konrad Góra wyróżnia się na polskiej scenie literackiej dzięki wielu nagrodom oraz nominacjom, które potwierdzają jego talent i pasję do poezji. Oto niektóre z najważniejszych osiągnięć:
- 3. miejsce na II Turnieju Jednego Wiersza „Wiosna Poetów” w 2007 roku,
- 1. nagroda na XVII Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka w 2007 roku,
- 2. miejsce na IV Turnieju Jednego Wiersza „Wiosna Poetów” w 2009 roku,
- 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2009 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2008 za tom Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem,
- zdobywca nagrody wrocławskiej „Gazety Wyborczej” „Warto” 2010 w dziedzinie literatury,
- nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w 2012 roku za tom Pokój widzeń,
- nominacja do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego – Orfeusz w 2012 za tom Pokój widzeń,
- nominacja do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” 2017 za tom Nie,
- nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii poezji za tom Kalendarz majów,
- nominacja do Nagrody Literackiej „Nike” 2020 za tom Kalendarz majów,
- nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020 za tom Kalendarz majów,
- laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020 w kategorii Książka Roku za tom Kalendarz majów wyd. Biuro Literackie,
- nominacja do nagrody WARTO 2021 Gazety Wyborczej w kategorii Literatura za wydawnictwo papierwdole.
Każda z tych nagród oraz nominacji podkreśla znaczenie twórczości Konrada Góry i jego wpływ na współczesną poezję w Polsce.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Bartosz Słomka | Małgorzata Flis | Monika Bolly | Katarzyna Głowicka | Anna Jadowska | Lucilla Kossowska | Rafał Dębski | Rudolf Zioło | Jerzy Rogalski | Edwin Oppler | Zbigniew LesieńOceń: Konrad Góra